Ako vybrať tú správnu strechu pre váš dom?

V dnešnej dobe sa vyrábajú v rozličných farbách, tvaroch a materiáloch. Nie vždy však môžete použiť takú strešnú krytinu, aká sa vám páči. Každý z nás túži mať modernú a peknú strechu, ale predovšetkým by ste mali brať ohľad na jej význam. Strecha musí byť odolná voči akémukoľvek počasiu, ale taktiež musí byť dobre zhotovená.

Ak by strecha na vašom dome nebola dobre urobená, z domu vám môže unikať až 30% tepla a to vás vyjde veľmi draho, najmä pri kúrení v zime. Základom je preto výber správnych odborníkov na porkývačske prácevhodne zvolený materiál.

Falcované krytiny

Falcované krytinytradičnými strešnými krytinami z plechu. Používajú sa najmä v horských oblastiach, kde domy treba ochraňovať pred nepriaznivými klimatickými podmienkami. Na podklad falcovanej krytiny je ideálne celoplošné drevené debnenie.

Výhody falcovanej krytiny :

 • jednoduchá a rýchla montáž
 • životnosť až 30 rokov
 • nízka hmotnosť
 • ideálna pre novostavby a rekonštrukcie
 • veľmi vysoká odolnosť
 • moderná a štýlová

Maloformátové plechové strechy

Ľahká maloformátová plechová krytina sa zaraďuje medzi tie najlepšie. Je výnimočná tým, že sa neskrutkuje na ploché krytiny. Celá konštrukcia plechovej strechy totiž do seba presne zapadá.

Preto sú klampiarske práce oveľa jednoduchšie a zákazníci nemusia mať strach či obavy z neskrytých skrutiek. Materiál, ktorý sa používa pri výrobe tejto strešnej krytiny je veľmi kvalitný švédsky oceľový plech.

Profilované plechové strechy

Profilované plechové krytiny sa delia na plechové šablóny, taškové plechové krytiny a trapézové krytiny. Tento typ krytiny je ľahký, vyrába sa v rôznych farbách a tvaroch. Životnosť krytiny je minimálne 40 rokov.

Profilované plechové krytiny sa vyrábajú z oceľového plechu s hrúbkou 0,5 mm, ktorý je pozinkovaný z oboch strán. Pozinkovaný plech sa už len natrie ochrannými lakmi a urobí sa konečná farebná povrchová úprava v polyestere.

Doporučený minimálny sklon strešnej krytiny je 8°. Pre čo najdlhšiu životnosť plechovej strechy je dôležité dodržať štruktúru strechy, ktorá by mala byť dostatočne vetraná pre odvádzanie vlhkosti z podstrešného priestoru.

Škridlové krytiny

Škridlové krytiny (nazývané aj ťažké krytiny) sú veľmi obľúbenou krytinou, pretože majú dlhú životnosť, prírodný vzhľad a nemalý výber farieb a tvarov.

Ak ich porovnáme s plechovými krytinami, tak škridle sú trochu ťažšie, no i napriek tomu si ich ľudia dávajú na domy. S novými technológiami a vývojom priniesol tento druh strešnej krytiny aj vynovené úpravy na povrchu škridiel a tak sa zvýšila aj ich kvalita a životnosť.

Škridle sa predávajú betónové a keramické. Na výrobu týchto produktov sa používajú prírodné suroviny a preto je výrobok šetrný aj pre životné prostredie.

Asfaltová krytina

Asfaltový šindeľ je strešná krytina, ktorá je skladaná a má malú hmotnosť. Stavebniny ponúkajú celý sortiment šindľov rôznych druhov, farieb a tvarov. Asfaltové šindle si dávajú ľudia na strechy so sklonom nad 18°. Taktiež sú vhodné na strechy v tvare oblúka.

Výhody:

 • strecha sa dá opraviť aj po rokoch
 • dobrá znášanlivosť s polystyrénom
 • hrúbka 4-5 mm, takže šindle sú automaticky odolné
 • konečné pásy s bridlicovou posýpkou je moderné a estetické
 • pokiaľ je urobené tavenie s výtokom zo spoja, je ľahké dohliadnuť na jeho tesnosť

Nevýhody:

 • pri vysokých teplotách materiál mäkne
 • materiál je dosť ťažký
 • je potrebné natavovať asfaltové šindle plameňom, výnimkou sú priestory, kde sa otvorený oheň nemôže používať, napríklad čerpacie stanice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *