Aké vlastnosti by mala mať kvalitná strecha?

Strecha by mala vydržať po celý život, v správnom prípade aj niekoľko generácií. Je považovaná za dôležitú súčasť domu, preto by mala byť pri stavbe domu vyberaná dôkladne a kvalitne.

Dom by mala najmä ochraňovať pred vplyvmi počasia a preto sa na ňu kladú veľmi vysoké nároky. Námet a realizácia konštrukcie striech je veľmi zložitá. Projektanti a klampiari by mali dbať najmä na nasiakavosť, tepelnú vodivosť alebo stlačiteľnosť.
Energetické požiadavky ovplyvňujú rozličné faktory :

 •  tepelné vlastnosti
 •  technické vlastnosti
 •  tvar budovy
 •  skladba budovy

Moderná strecha by nemala len dobre vyzerať, ale musí taktiež spĺňať aj niekoľko podstatných požiadaviek, ktoré by ste nemali zabudnúť!

Vyhovujúca cena strechy

Cena strešnej krytiny by mala  samozrejme zodpovedať aj kvalite strechy. Lacné pokrývanie striech, ktoré budete musieť o pár rokov opraviť nie sú najlepším riešením. Niektorí výrobcovia strešných krytín a pokrývači striech ponúkajú taktiež kvalitný servis, vypracovanie cenovej ponuky, špecializované poradenstvo, a záruku na celú strechu.

Odolnosť strešnej krytiny voči počasiu a korózii

Moderné strešné krytiny sú navrhnuté tak, že ich veľkosť, tvar, sila a voľba toho najhodnotnejšieho materiálu zabezpečujú ochranu pred tými najsilnejšími vplyvmi počasia. Takže ak začnú padať ľadovce alebo bude fúkať silný vietor, buďte bez obáv. Vaša strecha to vydrží.

Foto článok 2

Vrstvy strechy by mali odolávať:

 • korózii
 • obojstrannému korozívnemu pôsobeniu
 • pôsobeniu plesní, hlodavcov a mikroorganizmov
 • agresívnym výparom a vplyvom

Ak nie sú splnené tieto vlastnosti, musíte to vyriešiť vhodnou ochranou. Pri realizácii strechy je dôležité ukladanie krytinyvýber vhodného materiálu. Nie je jedno, či ide o šikmú, plochú alebo strmú strechu, pretože každý typ má svoj princíp kostry a materiálový základ.  Spoločným charakterom pre návrh všetkých druhov strešnej krytiny sú podmienky montovania. Správnu montáž strešnej krytiny môžu výrazne ovplyvniť aj podnebné predpoklady.

Ochrana pred mrazom

Od strešnej krytiny sa očakáva, že bude jej absorbovanie čo najnižšie. Skladaná strešná krytina vyrábaná z betónu je absorbovaná len z polovice v porovnaní s ostatnými strešnými krytinami. Vlhko nevsakuje tak veľmi a vďaka tomu je strecha chránená pred nebezpečným zamŕzaním.

Bezchybný klampiarsky systém

Mnohé klampiarstvá a  výrobcovia strešných krytín ponúkajú bezchybný a kompletný produkt zvlastn ej výroby. Medzi výrobcov patríme aj my. Na Orave máme vlastnú klampiarsku dielňu. Pred zakúpením tovaru od výrobcu by ste sa najprv mali uistiť, či bol produkt riadne testovaný v testovacom stredisku, ktorého súčasťou je aj veterný tunel. Vo veternom tuneli sa testujú rozličné vplyvy – imitovanie búrky, UV žiarenie, horúčava, náhle zamrazovacie kolobehy a nárazy vetra. Len systém pôvodných prvkov s prvotriednou strešnou krytinou zabezpečuje maximálnu funkčnosť strešného plášťa.

Foto článok - 1

Životné prostredie

Napredovanie vývoja životného prostredia sa dotklo aj výroby strešnej krytiny. Skladané strešné krytiny sa začali preto vyrábať, aby boli energicky úspornérecyklovateľné. Môžete byť bez obáv, pretože chemické látky neznečisťujú životné prostredie.

Životnosť strechy

Tak predsa je asi výrok, že strecha je na celý život, pravdivý. Strešná krytina sa totiž nekupuje  na jednu sezónu alebo na jeden rok. V dnešnej dobe ponúkajú výrobcovia strešnej krytiny až o 30% vyššiu pevnosť. Postupom času však strešná krytina dosahuje ešte lepšie vlastnosti, keď ju porovnáme s inými strešnými krytinami. Budete tak mať zabezpečenú dlhú životnosť, ktorá je u strešných krytín veľmi dôležitá.

Šetriť treba s rozumom

Všetky opatrenia, ktoré robíte, aby ste znížili spotrebu energií stavby, nemusia byť vždy účinné. V niektorých prípadoch projektanti navrhujú absurdné hrúbky tepelných izolácií. Pre objektívnosť spotreby energií na vykurovanie domu je potrebné zarátať do energetických hodnotení aj vstupné pôvodné energie:

 • doprava
 •  suroviny
 • vstavanie a montáž materiálov

V prípade, že je strecha po životnosti, je nutné zarátať do energetických hodnotení:

 • demontáž
 • upravenie recyklátu
 • pôvodnú energia vstupných materiálov, výroby a surovín
 • dopravu a vstavanie s montážou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *