V minulosti bolo klampiarstvo veľkým problémom a to najmä v prípade, ak ľudia potrebovali šikovného klampiara. V dnešnej dobe je to celkom inak, pretože výrobcov je na trhu veľmi veľa. Problém však nastáva pri výbere vhodného materiálu.
Hlavným materiálom pre klampiara je pozinkovaný plech z oboch strán. Nevýhodou plechu je vymedzená životnosť. Je možné ho zvoliť s farebným náterom alebo bez akejkoľvek úpravy na povrchu. Kvalitnejším materiálom ako pozinkovaný plech je titán – zinok, je to vlastne zinok s prídavkom titánu a medi pre lepšie fyzikálne aj mechanické vlastnosti.
Materiál sa používa hlavne v prírodnej úprave. Je to veľmi tvarovateľný materiál a klampiari ho teda vedia vypracovať do rôznych tvarov. Plechy by sa nemali klásť v malom sklone na asfaltové pásy a už vôbec nie na neusušené latovanie alebo debnenie.
Najvhodnejším materiálom pri klampiarskych prácach je jednoznačne meď. Nevýhodou je síce vysoká cena, no vyvážia to výhody ako napríklad neobmedzená životnosť, skoro žiadna údržba a estetický efekt.
Ďalšími materiálmi pre klampiarske práce sú:
Hliník pre svoju ľahkú hmotnosť je veľmi obľúbený ako strešná krytina. Má veľmi dobré mechanické aj chemické vlastnosti, ale najmä sa dobre tvaruje.
Vyrába sa v rozličných tvaroch, je vodivý, nehorľavý a v neposlednej rade je recyklovateľný. Hliník sa dá ľahko povrchovo upraviť, zvariť, obrábať a má vysokú odolnosť voči korózii.
Plech sa v minulosti používal väčšinou len na pokrytie striech v oblastiach s nepriaznivými klimatickými podmienkami alebo v horách. Potom sa postupne využitie plechov presunulo do oblastí s miernejšími klimatickými podmienkami a to kvôli estetickým a funkčným vlastnostiam tohto druhu krytiny.
Moderné klampiarske výrobky majú pekný dizajn a tak máte možnosť vybrať si z rozličných farieb, tvarov, ale aj úprav na povrchu výrobku. Sklon strechy je minimálne 7°, u niektorých výrobcov je sklon strechy už od 3°. Plechové strechy vzbudzujú dojem klasických striech.
Na moderné stavby sa najčastejšie dáva titanzinkový plech, ktorý sa ľahko tvaruje a je možné z neho vytvárať aj komplikovanejšie klampiarske prvky. Klampiarstvá ponúkajú aj rôzne systémy strešných krytín, ktoré sú odlišné povrchom, metódou spojovania a tvarom prvkov.
Medzi drobné klampiarske prvky zaraďujeme:
Vyrába sa aj opláštenie drobnejších strešných prvkov, t.j. celé komíny, záveterné lišty, kraje štítov alebo vikiere. Klampiari používajú plech aj na oplechovanie striech, balkónov, terás, ríms, odkvapov, a pod. Individuálne klampiarske prvky sa vyrábajú priemyselne, na stavbách sa už len skladajú, upevňujú a vypracovávajú spoje. Na spájanie sa využíva zváranie, spájkovanie, nitovanie a drážkovanie.
Drážkovanie sa používa pre všetky typy materiálu. Nitovaním sa väčšinou spájajú pozinkované a medené plechy. Nitujú sa v jednom alebo dvoch radoch. Zvárajú sa oceľové prvky, spoje musia byť vodotesné. Dosiahneme to tiež spájkovaním, spájky volíme podľa druhu plechov.
Pri sklone strechy nad 30° sa môžu prvky zasunúť alebo preložiť. Pri spojení klampiarskych prvkov s inými konštrukciami sa používajú plechové alebo drôtové prípony, závrty, skrutky, háky, skoby, spony a klince.